חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
מתוך אלבום טיול נשים בקירגיסטאן

אימפרוביזציה כדרך חיים

מוזמנים לשתף:

אם אתם חובבי תרבות ותיאטרון, יכול להיות ששמעתם את המושג “תיאטרון אימפרוביזציה”, אחד מסוגי התיאטרון הכי מיוחדים ויוצאי דופן שקיימים. מתברר שאימפרוביזציה, שמשמעותה אלתור, היא הרבה יותר מעוד סוג של אומנות, אלא תפיסת חיים של ממש הקשורה לא רק להופעה על הבמה, אלא לכל אספקט בחיים שלנו. אתם שואלים אתם עצמכם איך? במאמר שלפניכם נסביר מה זה בכלל תיאטרון אימפרוביזציה ומה העקרונות שלו, אילו סוגים קיימים, איך אימפרוביזציה משתלבת בחיים עצמם, ואיך היא קשורה לטיולים שלי? המשיכו לקרוא, מבטיחה לענות על הכול.

 

רקע היסטורי

התיעוד הראשון של תיאטרון אימפרוביזציה הוא ברומא העתיקה במאה השלישית לפני הספירה, אז אזרחים רומאים חילקו ביניהם תפקידים ואלתרו דיאלוגים במופעי רחוב. הקומדיה דל׳ארטה המפורסמת מאיטליה היא אבן דרך חשובה של התיאטרון המאולתר והשפיעה מאז ועד היום על מחזאים רבים ואפשר לומר ששינתה את עולם התיאטרון כולו. בסוף המאה ה-19 אנשי תיאטרון מוכרים ובולטים עשו שימוש בטכניקת האלתור כדי להכשיר שחקנים וכדי להכניס אותם לדמות, דבר שנעשה בו שימוש עד היום. בעידן שלנו אפשר למצוא הרבה מאוד קבוצות של תיאטרון אימפרוביזציה ואפילו קבוצות מפורסמות שצמחו מתוך הז׳אנר הזה.

 

קהל יעד

אם חושבים רק על הפן של ההנאה מצפייה במופעים, תיאטרון אימפרוביזציה מתאים לכל הגילאים. מדובר במופעי בידורי שכולם יכולים להתחבר אליהם וליהנות מהם בקלות. אבל אם אנחנו מדברים רק על השתתפות בקבוצות תרגילי תיאטרון אימפרוביזציה, קהל היעד ספציפי יותר. אפשר לומר שהם מתאימים לכל מי שיש לו נפש צעירה המחפשת כיף, משחק והנאה. בשביל גמלאים שמחפשים אטרקציות מעניינות בשלב הזה של החיים, תרגילי אימפרוביזציה יכולים להיות פעילות מהנה ומשחררת. אפשר להתאים אותה לכל מגזר, היא רק מחייבת הערכה לאומנות ורצון לחוות חוויות ייחודיות מבלי להתחשב בגיל.

 

כללי יסוד באימפרוביזציה תיאטרונית

נכון, מדובר באומנות שהיא כל כולה אלתור וחופש אומנותי, אבל עדיין יש כללי יסוד שצריך להכיר:

  •  עיקרון ההסכמה: כדי שסצנת אלתור תהיה מוצלחת, חייבת להיות הסכמה מלאה בין המשתתפים לגביה.
  • כל המוסיף הרי זה משובח: כדי לאלתר בצורה טובה, חשוב מאוד להוסיף כמה שיותר פרטים לסיפור הרקע. ככל שנוסיף יותר פרטים, כך יהיה קל יותר לבנות סצנה עשירה וטבעית.
  • כמה שפחות “לא”: כאשר אחד המשתתפים במשחק מוסיף פרט חדשה לסצנה, מומלץ לשתף פעולה כמה שיותר ולא לדחות את הבקשה.
  • להיות נוכח ברגע: חשוב עד כמה שאפשר לנסות להיות נוכח ברגע, ממש כאילו מדובר בחיים עצמם. להקשיב לשחקנים האחרים, להקשיב לרחשי הלב שלנו ופשוט להיות ברגע.
  • לנסות להיות ספציפיים: כמה שיותר ספציפיים שנהיה בתיאורים שלנו של סיטואציות, ככה נוכל להעביר לקהל תחושה אמיתית יותר.
  • שאלות: כדי להניע את הסיטואציה במשחק, חשוב לשאול כמה שיותר שאלות מקדמות שיעבירו את הסיטואציה קדימה.
  • לעוף עם הדמיון: חשוב לזכור שמדובר במשחק ולא בעולם האמיתי. תיאטרון אימפרוביזציה הוא המקום לפתוח את הלב, לבטא מחשבות ולפעול כמו שלא הייתם פועלים בחיים עצמם.

 

סוגי אימפרוביזציה תיאטרונית

 סצנות קצרות

מופעים המורכבים מאוסף של מערכונים קצרים באורך מספר דקות כשבדרך כלל יש חוק כלשהו, בשילוב רעיונות שמגיעים מהקהל. זה יכול להיות סצינות אקראיות שנשלפות מכובע, אלתור של סרט בשפה זרה, החלפת שחקנים בדמויות שמתחלפות וכן הלאה.

 משחקים קבוצתיים

משחקים קבוצתיים נעשים במסגרת של קבוצות תיאטרון, לפעמים אל מול קהל ולפעמים רק לשם התרגול והחוויה. המשחקים השונים לוקחים עקרונות של תיאטרון אימפרוביזציה ומביאים אותם אל תוך החלל המשותף.

 

אימפרוביזציה כאומנות ותרגול גוף-נפש

בחלוף השנים אנשי תיאטרון ומטפלים כאחד החלו לנצל את האופי המיוחד של האימפרוביזציה בתור כלי טיפולי. הז׳אנר המיוחד הוא לא רק מהנה, אלא מצריך מכל משתתף עבודה פנימית, נוכחות והקשבה לגוף, שימוש בדמיון, שימוש ביצירתיות ובספונטניות ובעוד מגוון של תכונות חשובות שתמיד טוב לחדד. תיאטרון בכלל ותיאטרון אימפרוביזציה בפרט יכול לתרום לפיתוח הביטחון העצמי, לפיתוח חוש הומור והומור עצמי, להתמודדות עם טעויות ועמידה בלחצים ולהתמודדות טובה עם שינויים. למעשה, יש מטפלים המשתמשים בז׳אנר המיוחד הזה כדי לטפל בחרדות ובעיות אחרות בנפש.

 

שחרור מבוכות

כולנו חשנו מבוכה, ולא פעם אחת. תיאטרון אימפרוביזציה עוסק באופן ישיר במבוכה ועוזר לאנשים להתמודד בסביבה מבוקרת ובטוחה עם הרגשות האלו, ככה שברגע שחווים אותם סתם כך ביום יום, כבר יודעים להתנהל איתם בצורה טובה יותר.

 

קהילות ולהקות מובילות בארץ

אם התחום הזה מסקרן אתכם, שווה לדעת שכאן בישראל יש לא מעט קבוצות בארץ של תיאטרון אימפרוביזציה. בין היתר תוכלו לשמוע על הפעילות הנפלאה של תיאטרון אימפרוב, קבוצת פלייבק אור חוזר המעודדת שיח חברתי באמצעות תיאטרון אלתור, אימפרוב״ש הפועלת בבירת הנגב, פלייגו המאגדת את תיאטרון הפלייבק בישראל ועוד.

 

וגם מהעולם

קבוצות תיאטרון אימפרוביזציה מוכרות בין-לאומיות כמו Second City, Upright Citizens Brigade ו-The Groundlings, ידועות בהופעות ספונטניות וקומיות נפלאות. הקבוצות האלו מטפחות חשיבה מהירה ויצירתיות והשחקנים בהן מגיעים לא אחת לקריירות מצליחות בקומדיה, קולנוע וטלוויזיה. הבוגרים שלהן כוללים שחקנים וקומיקאים מפורסמים רבים, המדגישים את ההשפעה של הז׳אנר על התרבות הפופולרית.

 

אימפרוביזציה מחוץ לבמה

כושר אלתור בעסקים ובארגונים מטפח הסתגלות מהירה, יצירתיות ופתרון בעיות מהיר. האלתור מעודד שיתוף פעולה בצוות ומשפר את כישורי התקשורת, מה שמאפשר לעובדים להגיב ביעילות לאתגרים בלתי צפויים שצצים כל הזמן. בעזרת אימוץ טכניקות אימפרוביזציה עסקים יכולים לחדש, להישאר תחרותיים ולשגשג בסביבות דינמיות ובמצב של חוסר ודאות. אפשר בהחלט לומר שהעקרונות של תיאטרון אימפרוביזציה הם כאלה שיש להם הרבה ממשק לחיים ותועלת לאנשים פרטיים וארגונים כאחד.

 

למה אני מספרת לכם את זה?

אני מאמינה שאימפרוביזציה לא מתחילה ונגמרת בתיאטרון, אלא כמו שראינו, היא חלק בלתי נפרד מהחיים של כולנו. אלתור מעודד יצירתיות ואני מאמינה שדווקא מהמקומות האלו יכולים לצאת הדברים הכי טובים. מאחר ואני גם מפיקה ארועי יומולדת עגולים למשפחות, אני יודעת שמשחקי אימפרוביזציה מאפשרים לחבר בין אנשים, לייצר רגעי צחוק ושחרור במעגל מוזמנים מגוון, ולכן גם בטיולים שלי אני מקיימת בערבים פעילויות מהנות, המשלבות גם אילתור שלי בהתאם לקבוצה וגם תרגילי אלתור של הקבוצה עצמה. בדרך כלל הערבים האלה נעשים אחרי יום יומיים של טיול, כשכולם כבר מרגישים נח אחד עם השני, דבר שמביא להרבה צחוק ושחרור.

לסיכום

את תיאטרון האימפרוביזציה שווה להכיר לא רק בגלל שמדובר באומנות מיוחדת ומעניינת, אלא גם מכיוון שהעקרונות שמתרגלים הם כאלה ששווה לאמץ לחיים. אם גם אתם אוהבים לחיות את הרגע, לגלות דברים חדשים, להיות פתוחים לשינויים ואלתורים ולגדול מרגעים לא מתוכננים, קחו איזה תרגיל אימפרוביזציה, הוא יעשה רק טוב.

מוזמנים לשתף:

הירשמו לניוזלטר שלנו

מעוניינים לקבל מבצעים, עדכונים ומידע על היעדים שלנו?
הצטרפו לקהילה שלנו

מבצע יום העצמאות עם גלי ינאי
מבצע יום העצמאות!

………..

50€ מתנה בהרשמה לכל טיול!

הירשמו באתר! ל48 שעות בלבד (14-15.5)

מתוך אלבום טיול לטוסקנה עם גלי ינאי
בלעדי למטיילי חוויה אותנטית כשרה!

70% הנחה

לביטוח החזר כספי בביטול מכל סיבה!

               *הביטוח הינו אישי, באמצעות חברת טריפגרנטי של הפניקס,                     לנרשמים עד סוף פברואר.

קירגיסטאן ארץ הנוודים עם גלי ינאי
את האתר משיקים ואתם זוכים!

לכבוד השקת האתר והניוזלטר החדש שלנו, קבלו-

10% הנחה בקניית יין טוסקני איכותי!